Majflue tur til Uldum Kær

MAJFLUE-TUR TIL ULDUM KÆR – D.2/6-2024 MED RSK

Vil du prøve ”maj-fluefiskeriet” i øvre Guden å, får du chancen nu!

Er du vant til aborrefangsternes lunefuldhed, så er du mentalt godt rustet til at prøve kræfter med majfluefiskeriet i Gudenåen efter bækørred og stalling.

Der er mange parametre der kan gøre sig gældende – bliver der klækket majfluer, er det den dag hvor de er særligt sky, er fiskene i bidehumør trods mængder af maj-fluer? De der har oplevet det, vil nok nikke genkendende til beskrivelsen – men én ting er sikker, hvis du ikke får luftet din flue ved åen, så er der ingen fangst.

Fiskeriet foregår typisk med tørflueimitationer af de store ”majfluer” krogstørrelse 8, 10 eller 12. De fleste benytter fluestang klasse 4-6, og en forfangstykkelse der passer til krog og stang. Åens størrelse på Uldumstykket svarer meget til Allingåen på vores stykke nedstrøms Nybro – dog er strømhastigheden hurtigere og åen er generelt dybere. Vi anbefaler C/R af bækørred, hvad angår stalling kommer det af sig selv, idet denne art er totalfredet ind til …

Vi skal fiske på Uldum Kær foreningens vand (Horsens og Omegns Sportsfiskerforening har fiskeret på den modsatte side af åen) – ved tilmelding kan du vælge om du vil fiske på dagkort til kr. 25,- eller om du vil ”spendere” et årskort til kr. 125,-

Tilmeldingsfristen er fredag d.21/5 – herefter vil jeg organisere fælleskørsel, aftale afgangstidspunkt fra Randers og retur med de tilmeldte. Vi aftaler ligeledes mad og anden forplejning. Vær forberedt på, at du efter tilmelding vil blive spurgt om muligheden for at lægge bil til (hver deltager afregner direkte med chaufføren) 😉

NB: Turen er kun for medlemmer af RSK!

Tilmelding og yderligere oplysninger fås hos Carsten Lildal Hansen camakatmat@email.dk.

Webstedet anvender cookies til at give dig en bedre oplevelse af vores hjemmeside (funktionelle) og til at få en idé om hvilke sider du besøger (statistik).